Ogrodzieniec, Kraków, Ojcowski Park Narodowy i zamek w Olsztynie to miejsca, które zwiedzili nasi uczniowie od 3 do 7 czerwca bieżącego roku.
Zwiedziliśmy i podziwialiśmy Zamek w Ogrodzieńcu, który jest najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Następnie udaliśmy się do Krakowa, gdzie spacerowaliśmy ulicą Kanoniczą, Grodzką przechodząc pod Pałac Biskupi ze słynnym „Oknem Papieskim” przy ul. Franciszkańskiej 3. Podziwialiśmy Rynek Główny, Wieżę Ratuszową, Sukiennice, Kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza, Bramę Floriańską, Barbakan, dom Jana Matejki, Kościół Franciszkanów i tablicę pamiątkową, w miejscu której Tadeusz Kościuszko składał przysięgę przed bitwą pod Racławicami.
Następnie udaliśmy się pod rzeźbę smoka wawelskiego, który jest jednym z najbardziej znanych symboli Krakowa. Kryjówką tej mitycznej postaci była jaskinia zwana Smoczą Jamą znajdująca się u podnóża krakowskiego wzgórza wawelskiego. Uczniowie z dużym zaciekawieniem wysłuchali legendy związanej ze smokiem. Zwieńczeniem zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu było podziwianie jego przepięknego dziedzińca. Odwiedziliśmy również dzielnicę żydowską Krakowa – Kazimierz. Kolejnym punktem wycieczki była Kopalnia Soli w Wieliczce.
W Ojcowskim Parku Narodowym spoglądaliśmy na Zamek na Pieskowej Skale, Maczugę Herkulesa oraz zobaczyliśmy Ciemną Jaskinię z dużą ilością nietoperzy.
Zamek w Olsztynie był ostatnią atrakcją naszej wycieczki. Zamek posiada ponoć podziemne połączenie z klasztorem jasnogórskim, a w podziemnych rzekach można zobaczyć pływające złote kaczki.
Niestety wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Z żalem żegnaliśmy miejsca, które odcisnęły w naszych sercach swój ślad. Wszyscy uczestnicy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą je ponownie. Zakupione pamiątki i zdjęcia będą nam przypominać Gród Kraka.
Dziękujemy naszemu kierownikowi Panu Krzysztofowi Redzimskiemu za dostarczenie nam wielu wrażeń, emocji i żywej lekcji geografii, sztuki i historii.
Gabriela Mędrek-Maza