MOPR

MOPR- a cóż to takiego?

Młodzieżowa grupa wsparcia rówieśniczego, czyli Młodzieżowe Ochotnicze Pogotowie Rówieśnicze rozpoczęło swoją działalność  w kwietniu 2014 r. Członkami grupy zostali uczniowie klas I-III Gimnazjum w Lipce. Inicjatorem pomysłu był pedagog szkolny p. Barbara Lupa, która poszukiwała pomysłów na efektywne rozwiązywanie problemów uczniowskich. Szukała także sposobów na włączenie młodzieży we wzajemną edukację. I tak narodził się pomysł zorganizowania grupy MOPR w Lipce. Początek to konieczność pozyskania środków na realizację projektu. Z pomocą przyszła Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lipce, która zapewniła środki na przeszkolenie liderów młodzieżowych przez profesjonalną Pracownię Profilaktyczną „ Na Progu”. W trakcie pierwszego szkolenia uczestnicy poznali założenia programu, poznawali własne zasoby, a także ćwiczyli rozwiązywanie problemów rówieśniczych. Po roku uczniowie wzięli udział w kolejnym szkoleniu podnoszącym ich kompetencje i umiejętności. Dzięki wsparciu Państwa Anny i Wiktora Blichowskich z Pracowni „ Na progu” gimnazjaliści nabyli wiedzę o sobie, o swoich mocnych stronach, a także zebrali pomysły do dalszych działań. Grupa poczuła się silniejsza w swoich działaniach. MOPR-owcy poszerzyli swoją ofertę pomocy i dostępności. Oprócz piątkowych dyżurów i spotkań twarzą w twarz zaproponowano także kontakt poprzez konto na profilu społecznościowym  Facebook, udostępniono skrzynkę e-mailową a także tradycyjna skrzynkę zaufania, gdzie można wrzucić list i poprosić o pomoc. Gimnazjaliści wyszli także z ofertą urozmaicenia przerw dla uczniów szkoły podstawowej ( zorganizowali tzw. roztańczone przerwy, w trakcie których uczyli młodszych kolegów i koleżanki kroków tanecznych).

Dzięki przychylności GKRPA w Lipce uczniowie otrzymali także koszulki z logo MOPR oraz brali udział w trzech nockach profilaktyczno- wolontariackich, podczas których pracowali, zbierali pomysły do pracy, integrowali się i dobrze bawili w swoim gronie.

W czasie ponad 3 letniej działalności członkowie MOPR przygotowali wiele akcji i kampanii społecznych. Do najważniejszych udanych działań należą: koordynowanie w szkole i środowisku lokalnym akcji Szlachetna Paczka ( trzy edycje) oraz rozpropagowanie i koordynowanie akcji Kilometry Dobra przy współpracy z Fundacją Złotowianka. Ważne dla MOPR-owców stały się działania na rzecz chorych, niepełnosprawnych rówieśników lub młodszych kolegów ze szkoły podstawowej. Uczniowie aktywnie włączyli się w przygotowanie tzw. kawiarenek dla rodziców, gdy podczas konsultacji z nauczycielami rodzice za symboliczną złotówkę mogli wypić kawę czy zjeść pyszne ciastko. Pieniądze zostały przekazane na rehabilitację ucznia niepełnosprawnego. MOPR zainicjował także przedświateczną akcję „ Napisz kartkę do kolegi..”, dzięki której uczniowie niepełnosprawni, często nauczani indywidualnie w domach otrzymali sympatyczne kartki z życzeniami. Zbiórki pieniędzy, loterie, wyprzedaże zaowocowały pozyskaniem środków finansowych dla zmagających się z poważną chorobą kolegów z gimnazjum. Dbając o dobre samopoczucie rówieśników uczniowie przeprowadzili także akcję związaną ze Światowym Dniem Uśmiechu, a zainspirowani spotkaniem z sędzią Panią Anną Marią Wesołowską założyli Kącik Porad Prawnych. Aktywnie włączyli się również w szeroko zakrojone działania na rzecz tolerancji i empatii.

W trakcie podejmowanych różnorodnych działań MOPR może liczyć na wsparcie środowiska lokalnego ( sołtysi Gminy Lipka, parafie w Lipce i Wielkim Buczku, OSP w Lipce, Urząd Gminy w Lipce, Nadleśnictwo Lipka oraz lokalne firmy).

Każdego roku w szeregi MOPR wstępują nowi członkowie, dlatego też przed obecnym zespołem kolejne szkolenie i kolejne wyzwania. A wszystko po to, by MOPR-owcy mogli powiedzieć o sobie, że są wyszkolonymi mediatorami rówieśniczymi oraz orędownikami tworzenia w Szkole Podstawowej w Lipce systemu wzajemnej pomocy, współpracy i zrozumienia. Dla członków MOPR szkoła  jest nie tylko miejscem nauki, ale przede wszystkim miejscem kształtowania osobowości oraz poszukiwania wzorców zachowania godnych naśladowania.
Przez lata swoich działań gimnazjaliści pomogli rozwiązać kilkanaście trudnych spraw stanowiących problem dla ich kolegów. Przez lata nauczyli się jednego – że rozmawiać o problemach wcale nie jest łatwo. Ale na przekór wszystkiemu twierdzą, że warto robić swoje i cierpliwie czekać, by pomóc, nawet gdyby pomogło się tylko jednej osobie.

Obecnie grupa MOPR liczy czternaście osób. Jest to grupa otwarta. Osoby chętne mogą do niej dołączyć.

Audycja radiowa

Link do audycji radiowej dotyczącej MOPR :  MOPR AUDYCJA