Śniadanie Daje Moc

Od kilku lat nasza szkoła uczestniczy w ogólnopolskim programie Śniadanie Daje Moc. Głównym zadaniem tego programu edukacyjnego jest zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Podsumowaniem programu jest, jak co roku, zorganizowanie w szkole Dnia Zdrowego Śniadania. W tym roku zaplanowano je na 5 listopada.
Od początku listopada rozpoczęły się w szkole przygotowania. Dzieci z klas  I-III na lekcjach dowiadywały się o konieczności racjonalnego odżywiania się, poznawały 12 zasad zdrowego żywienia, przypominały sobie Piramidę Zdrowego Żywienia oraz rolę warzyw
i witamin w codziennym jadłospisie. Korytarze szkolne zostały ozdobione hasłami i plakatami promującymi zdrowe odżywianie, na parapetach zasiadły „Świeżaki” z „BIEDRONKI”.
Dzieci przyniosły ze sobą wszystko to, co jest niezbędne, aby przygotować „zdrowe śniadanie”, tzn. świeże warzywa i owoce, masło, sery, ciemne pieczywo, soki, dietetyczne ciasteczka itp. Pamiętając o higienie i bezpieczeństwie, uczniowie każdej klasy, pod kontrolą swoich wychowawców, z pomocą rodziców przygotowali swoje drugie śniadanie. Były to zdrowe, kolorowe i apetyczne kanapki oraz szaszłyki i sałatki owocowe, które podano w formie „szwedzkiego bufetu”. Wszyscy uczniowie, dzięki przeprowadzonym warsztatom kulinarnym, mieli możliwość praktycznego zastosowania poznanych zasad zdrowego odżywiania.
Dzieci z entuzjazmem przystąpiły do degustacji przygotowanych przez siebie zdrowych śniadań. Taki poczęstunek był dla nich prawdziwą frajdą. Na twarzach promieniał uśmiech i  zachwyt. Wyczarowali prawdziwe dzieła sztuki, które szybko znikały z talerzy. Pojawiło się wiele pomysłów na kolorowe i zdrowe kanapki, tortille, sałatki owocowe i szaszłyki. Śniadanie było przepyszne, urozmaicone, niecodzienne. Zrobione własnoręcznie, smakowało wyjątkowo.
Po takim śniadaniu nie było mowy, by ktoś odszedł od stołu głodny. Dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna i kulinarna.
Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą  pamiętać o tym, że „śniadanie” to najważniejszy posiłek dnia, dzięki któremu mają energię do nauki i zabawy oraz lepiej koncentrują się na lekcjach.
Był to z pewnością udany dzień promujący zdrowie w naszej szkole.


M. Heyser-Słonina

« z 2 »