„Noc Naukowców” w Toruniu – 27.09.2019 r.

 

W dniu 27 września uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipce, pod opieką pani Doroty Romanek, Danuty Buda, Kornelii Jach-Słonka oraz pana Krzysztofa Redzimskiego uczestniczyli w wycieczce na „Toruńską Noc Naukowców”.

Program wycieczki był bardzo bogaty. Pierwszym punktem była wizyta w Parku Trampolin „Jump Arena”, gdzie mogliśmy stoczyć efektowną walkę z grawitacją, poprawić samopoczucie i wymodelować sylwetkę na ścieżkach różnorodnych trampolin i w basenach
z gąbkami. Następnie w podskokach udaliśmy się na  warsztaty chemiczne do Kamienicy Alchemika, podczas których każdy samodzielnie wykonywał doświadczenia pod okiem pracowników Centrum Chemii w Małej Skali. Kolejnym miejscem, jakie odwiedziliśmy, było toruńskie planetarium, gdzie na wystawie Geodium mogliśmy interaktywnie badać kosmos
i odkrywać tajniki Ziemi.

Spacerując ulicami Starego Miasta mogliśmy podziwiać m.in. Krzywą Wieżę,
Dom Kopernika oraz pomnik Mikołaja Kopernika. Podczas zwiedzania ruin Zamku Krzyżackiego przenieśliśmy się w czasie i dowiedzieliśmy się wiele o życiu w średniowiecznym grodzie. Obejrzeliśmy zamkowy dziedziniec, gdanisko, podziemia, a także wystawę średniowiecznych maszyn oblężniczych. Byliśmy również świadkami inscenizacji rycerskiej walki.

Ze średniowiecza przenieśliśmy się do czasów II wojny światowej i zwiedziliśmy Bunkier-Wisła. Wchodząc do szczeliny przeciwlotniczej mogliśmy doświadczyć emocji towarzyszących ludziom podczas bombardowania miasta. Odgłosy syren, silników samolotów, wybuchów bomb, a także bezwzględne wykonywanie rozkazów dowódcy schronu dodatkowo wprowadziły nas w wojenne czasy.

Docelowym punktem wycieczki był udział uczniów w Toruńskiej Nocy Naukowców zorganizowanej przez Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika. Na interaktywnych stanowiskach uczniowie m.in. wykonywali doświadczenia z dziedziny fizyki, chemii, biologii oraz rozwiązywali zagadki matematyczne i logiczne.