Jak nie czytam, jak czytam.

Pierwszy tydzień czerwca upłynął w Szkole Podstawowej w Lipce pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam.” Nasza placówka przystąpiła do III edycji najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce. W ubiegłym roku 459 409 uczniów pobiło rekord czytania w jednym momencie.  Mamy nadzieję, że w tym roku liczba ta się zwiększy. Bardziej, niż sam rekord, liczyło się dla nas budowanie pozytywnych skojarzeń z czytelnictwem. Nie byłoby nic gorszego, niż kolejny pretekst do utożsamiania książki z przymusem. Dlatego też zorganizowaliśmy szereg przedsięwzięć, które miały przede wszystkim służyć dobrej zabawie.

 

W poniedziałek uczniowie klas VII i oddziałów gimnazjalnych zaprezentowali na Facebook’u swoje selfie z książkami. Autorzy zdjęć wykazali się ogromną pomysłowością.  Najlepsze selfie zostały wydrukowane i zamieszczone na szkolnej gazetce.

We wtorek na lekcjach języka polskiego uczniowie opowiadali o postaciach literackich, za które się przebrali, czytali głośno fragmenty ulubionych książek, odgrywali scenki z udziałem wybranych bohaterów literackich i grali w kalambury.

Kolejny dzień to bookcrossing. Kto chciał, mógł zostawić w szkole książkę po to, by  inna osoba mogła ją sobie zabrać i przeczytać.

W czwartek po szkolnych korytarzach wędrowały najróżniejsze postacie, bowiem uczniowie mieli za zadanie przebrać się za bohaterów książek. Można było spotkać Smerfy, króla Maciusia I, Myszkę Miki, beduinów z „W pustyni i w puszczy” i uczniów Hogwartu               a także koty w butach, Pinokia, wieśniaków i duchy z II części „Dziadów.” Tym razem zabawa miała charakter rywalizacji międzyklasowej i liczyła się oryginalność stroju oraz liczba przebranych w danej klasie.

Finał akcji odbył się w piątek. Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele o godzinie 10.00 przystąpili do czytania  na szkolnym boisku. Każdy przyniósł ze sobą książkę, by chociaż przez chwilę ją poczytać. Kulminacyjnym punktem okazało się wspólne ułożenie „żywego” napisu CZYTAM! Uczniowie ustawili się w  kształcie liter, zaś nauczyciele stworzyli wykrzyknik. Prawdziwą wisienką na torcie była wspólna fotografia, którą udało się wykonać z podnośnika dzięki uprzejmości strażaków. Pragniemy serdecznie podziękować st. kpt. mgr inż. Jarosławowi Kołakowi Komendantowi Powiatowemu PSP w Złotowie, zastępcy Komendanta Powiatowego  bryg. inż. Leszkowi Wójcikowi, kpt. Krzysztofowi Olczakowi, Prezesowi OSP w Lipce brygadierowi w stanie spoczynku Jackowi Sławatyckiemu, strażakom obsługującym wóz bojowy oraz panu Dariuszowi Staneckiemu, który fotografował „żywy” napis.

Wakacje już wkrótce i dlatego Panowie Strażacy korzystając z obecności w naszej szkole, odbyli pogadankę z uczniami na temat bezpiecznego spędzania wolnego czasu.

Zofia Łańcucka

Zdjęcia: Z. Łańcucka, Karolina Felisiak-Dynkowska i D. Stanecki